Menu
Loading…

Witamy

Na stronie

Gminy

Komarów - Osada

Komarów - Osada

Komarów - Osada

Komarów - Osada

 • 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
odśwież

A+ A A-

Język starości - przełamywaniem stereotypów - podsumowanie

 • Kategoria: Aktywny Senior
 • Odsłony: 4620

Oddajemy w Państwa ręce ostatni z cyklu felietonów „Język starości – przełamywaniem stereotypów”. Przez osiem miesięcy cyklicznie poruszaliśmy zagadnienia ważkie dla zdrowia
 i kondycji psycho-społecznej osób starszych.  Dzisiejszy artykuł  będzie poświęcony podsumowaniu prowadzonej kampanii informacyjno-promocyjnej.

W załączeniu Felieton_czerwiec_2013.pdf

Podsumowanie projektu partnerskiego Aktywny senior pogodna jesień życia

 • Kategoria: Aktywny Senior
 • Odsłony: 4994

W dniu 25 czerwca 2013r. w sali Samorządowego Ośrodka Kultury w Komarowie-Osadzie odbyło się podsumowanie projektu partnerskiego Gminy Komarów-Osada, Samorządowego Ośrodka Kultury w Komarowie-Osadzie i Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Gminy Komarów-Osada RAZEM ”Aktywny senior – pogodna jesień życia”. Projekt  realizowany był w ramach Rządowego Programu na Rzecz Aktywizacji Osób Starszych na lata 2012-2013. Tworzył zespół działań na rzecz poprawy jakości  i poziomu życia,  osób starszych, budowy przyjaznego społecznego klimatu dla godnego życia seniorów. Tworzenie  sieci oparcia społecznego dla osób starszych i międzypokoleniowej integracji osób starszych z lokalnym środowiskiem społecznym.

Więcej informacji Podsumowanie_projektu_Aktywny_Senior.pdf

PROFILAKTYKA STAROŚCI - Obszar intelektualny i społeczny

 • Kategoria: Aktywny Senior
 • Odsłony: 4900

Jak przygotować się intelektualnie do procesu nieuniknionego aczkolwiek rozciągniętego w czasie jakim jest starość? Odrzucamy myśl o wieku starszym, nie to mnie nie dotyczy, mam dopiero tyle albo tylko tyle lat. Nie to dotyczy innych niech oni itd. Jak każdy proces, proces starzenia się nie pojawia się nagle i niespodziewanie, jest rozciągnięty w czasie i trwa dosyć długo.

 W załączeniu Felieton Nr 7 Felieton_maj_ 2013.pdf

 

PROFILAKTYKA STAROŚCI - Poziomy przygotowania osobistego

 • Kategoria: Aktywny Senior
 • Odsłony: 5316
Nasze życie od momentu urodzenia płynie w jednym kierunku. Poprzez okresy dziecięcy, młodzieńczy, dojrzały w adekwatnym dla siebie momencie wkroczymy w wiek senioralny. Jak będziemy do tego okresu, który jest z naturalnych kolei życia i biologii nieodwołany przygotowani, zależy tylko i wyłącznie od nas samych. W felietonie omówimy poziomy przygotowania jednostki do starości, pamiętając, że nie pojawia się ona nagle, a podlega pewnemu procesowi rozłożonemu w czasie, stąd proces starzenia się jednostki również podlega ewaluacji, omawialiśmy to we wcześniejszych artykułach. Z uwagi na rozległość zagadnienie omówimy je w dwóch kolejnych artykułach.
 
W załączeniu Felieton 6  Felieton_kwiecien_2013.pdf
 

GERONTOLOGIA - Pomyślny proces starzenia się

 • Kategoria: Aktywny Senior
 • Odsłony: 4650

 

W swoim życiu pełnimy różne role społeczne, zawodowe, rodzinne, towarzyskie, można by wymieniać ich wiele. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że nasze role ulegają w ciągu życia wielu zmianom i modyfikacjom. Z roli dziecka, wchodzimy w rolę dorosłego dojrzałego człowieka, aktywnego zawodowo, przed którym stoją określone oczekiwania związane z utrzymaniem statusu ekonomicznego. Brak pracy, jest doświadczeniem uciążliwym, niosącym za sobą wiele konsekwencji ekonomicznych i społecznych. Wiadomym jest, iż nasza pozycja, status i szacunek społeczny oraz miejsce w hierarchii społecznej warunkowana jest skorelowanymi wieloma czynnikami, miedzy innymi wykształceniem, wykonywaną pracą, dochodem finansowym, innymi słowy warunkami ekonomicznymi, jakimi dysponuje człowiek. Zdarzają się jednak, szczególnie w życiu starszych ludzi trudne, niekiedy dramatyczne sytuacje. Do takich należy samotność, życie bez bliskich, wśród nieobecnych sąsiadów, znamy takie obrazy z informacji medialnych. Współcześnie istnieją możliwości ulżenia samotnej doli, wsparcia, wyciągnięcia pomocnej dłoni. Musimy jednak być wyczuleni na drugiego człowieka, tej wrażliwości niestety coraz bardziej nam brakuje.

W załączeniu  Felieton 5 - FELIETON_5_marzec_2013.pdf 

GERONTOLOGIA - Pomyślny proces starzenia się - aspekty psychologiczne

Stopniowe pogarszanie się wszelkich zdolności adaptacyjnych, mniejsza wydolność fizyczna, pojawiające się i towarzyszące choroby oraz specyficzne nastawienie psychiczne to najbardziej ewidentne cechy starzenia się.

Niejednokrotnie nie znając podłoża zmian zachodzących podczas procesu starzenia się błędnie je interpretujemy, co rodzi nieporozumienia, spory a w skrajnych przypadkach izolację osób starszych. Za wiele zmian zachodzących w psychice starzejącego się człowieka odpowiedzialne jest jego otoczenie. Spychanie go na margines życia, monotonia i szarzyzna życia może być przyczyną niezadowolenia, frustracji i zamykania się sobie. Starszy człowiek funkcjonuje lepiej w znanym sobie otoczeniu. Drastyczna zmiana tego otoczenia, może spowodować znaczne pogorszenie codziennego funkcjonowania!

W załączeniu  Felieton 4 – „GERONTOLOGIA - Pomyślny proces starzenia się  -  aspekty psychologiczne”

FELIETON_4_luty_2013.pdf 

 

"Aktywny Senior- pogodna jesień życia" zabawa choinkowa

 • Kategoria: Aktywny Senior
 • Odsłony: 5038
   
    W dniu 02.02.2012 Roku o godzinie 16: 00, w Świetlicy Wiejskiej w Komarowie –Wsi w karnawałowej atmosferze, wśród zaproszonych gości, Władz Gminy przy blasku kolorowej choinki odbyła się zabawa choinkowa, kolejne międzypokoleniowe spotkanie integracyjne, realizowane w ramach projektu „Aktywny Senior – pogodna jesień życia” współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2012-2013
   Karnawałowe spotkanie poprzedziły intensywne przygotowania Grupy Animacyjnej, która przygotowała poczęstunek dla uczestników spotkania, smakowite ciasta, wypieki, sałatki i inne wspaniałości.
Zabawa choinkowa w końcówce karnawału wielopokoleniowej grupy seniorów, juniorów, młodzieży i dzieci była doskonałą okazją do wyjścia z domu, aktywności społeczno-kulturalnej, przyjemnej aktywności fizycznej, spotkania się z innymi, mieszkańcami gminy. Na spotkanie przygotowano zabawy i gry integracyjne, wspólną naukę nowych kroków tanecznych, oprawę muzyczną pozwalającą na wspólne tańce wszystkim uczestnikom wielopokoleniowego spotkania. Nikt nie siedział, bez względu na wiek, ograniczenia czy niedyspozycję.  Przyjazna, wesoła,  karnawałowa atmosfera towarzyszyła uczestnikom przez cały wieczór, wnosząc wiele pozytywnej energii i radości w serca wszystkich, niech pozostanie jak najdłużej.
 Pragnę tą drogą złożyć serdeczne podziękowania dla wszystkich osób zaangażowanych w przygotowane i oprawę spotkania.

    Już dzisiaj Zapraszam na kolejne spotkanie w imieniu Organizatorów i Wolontariuszy, które zaplanowane jest na czas Świąt Wielkiej Nocy.

                                                               Teresa Tkaczyk- koordynator projektu

...

Urząd Gminy
Komarów-Osada
ul. Rynek 15,
22-435 Komarów-Osada
tel. 084 6153102
fax. 084 6153185
pn. - pt.: 7.30 -15.30